Bauhaus a Československo

Bauhaus a Československo

Markéta Svobodová

V mnoha směrech objevná publikace Bauhaus a Československo 1919–1938 se vydává po stopách významných, ale i „zapomenutých“ osobností prvorepublikového Československa, jejichž život i tvorbu ovlivnilo studium na jedné z nejvýznamnějších avantgardních škol. Téměř po sto letech od založení Bauhasu ve Výmaru (1919) se tak českým čtenářům dostává do ruky publikace, která čtivým způsobem a za bohatého obrazového doprovodu mapuje vliv Bauhausu v československém kulturně historickém kontextu. Autorka knihy, historička umění Markéta Svobodová se věnuje často velmi spletitým osudům tvůrců, jejich osobním kontaktům, společným projektům, myšlenkám i konceptům. Díky pečlivé několikaleté badatelské práci se jí podařilo podmanivě vystihnout neopakovatelnou atmosféru první republiky a zejména tvůrčí podhoubí uměleckých oborů, designu i architektury, do kterých dokázali českoslovenští studenti Bauhausu vnést oživující podněty a progresivní technologické postupy. Tvorba mnohých z nich (např. Antonína Urbana, Ladislava Foltyna, Marie Rossmannové) je reflektována vůbec poprvé.

Material Times 2

Material Times 2

Kol.

2. TIŠTĚNÉ ČÍSLO MAGAZÍNU MATERIAL TIMES MÁ PODTITUL: CO
VYTVÁŘÍME?
NAJDETE V NĚM ROZHOVOR S VIZIONÁŘKOU CAROLE COLLET, KTERÁ PRACUJE NA
VÝVOJI SPEKULATIVNÍCH ROSLIN. DALŠÍ TEXTY POUKAZUJÍ NA MARNIVOU
LABORATORNÍ VELKO-PRODUKCI KVĚTIN, TĚŽKOSTI S OZNAČOVÁNÍM
EKO-VÝROBKŮ ČI NA KOŘENOVÉ KOBERCE Z NIZOZEMSKA. ČTĚTE TAKÉ
ROZHOVOR S DAVIDEM VÁVROU, REPORTÁŽ Z LESNÍHO PERUÁNSKÉHO MĚSTA,
ÓDU NA FRANTIŠKA SKÁLU ČI ESEJ O SBĚRATELSTVÍ.
NOVĚ I S ANGLICKÝMI ABSTRAKTY ČLÁNKŮ A S VIRTUÁLNÍM PAPÍREM NA
TITULNÍ STRANĚ.

Material Times 1

Material Times 1

Kol.

První tištěné vydání Material Times má podtitul „CO SE NÁS DOTÝKÁ“. Časopis se na sto dvaceti stranách věnuje tématům spjatým s materiály, řemeslnou výrobou, tvůrci, stroji a technologiemi. V prvním čísle najdete rozhovory a příběhy lidí pracujících se sklem, dřevem, keramikou i 3D tiskárnami. Dozvíte více o práci nožířů či šindelářů, architektů, koželužky, designérů, urbanisty i larvách chrostíků obalených ve zlatě. Material Times jsou inspirativním a uklidňujícím hmatatelným čtením v prchavé digitální době.

Obsah magazínu Material Times vychází ze snahy propojit tvůrčí svět architektury, výtvarného umění, designu a řemeslné výroby se světem nových materiálů a technologií. Informujeme čtenáře o aktuálních událostech, představujeme díla a myšlenky známých osobností i začínajících tvůrců.

Přinášíme informace a názory, které zajímají nejen tvůrce, v jejichž rukou nové či tradiční materiály ožívají, nýbrž i spotřebitele. Zaměřuje se na čtenáře, kteří se rádi inspirují novinkami, stejně jako na ty, kteří se zamýšlejí nad společenskými a environmentálními důsledky jejich výroby, užívání a zániku. Redakce časopisu sídlí na pražském Břevnově v knihovně materiálů matériO Prague, se kterou také spolupracuje.

Přemýšlej jako umělec

Přemýšlej jako umělec

Will Gompertz

Po úspěchu knihy Na co se to vlastně díváme předkládá Will Gompertz anekdotický pohled na to, co si představujeme pod pojmem umělecká tvorba či tvůrčí způsob života. Kniha není návodem jak odhodit dosavadní rigidní a nudný způsob existence a napodobit slavné protagonisty umělecké bohémy. Spíše se zaměřuje na příběhy nebo tvůrčí akce, které mají doložit, že svět kreativní svobody nabízí nečekané postupy a boří některé myšlenkové bariéry. Text je doprovázen řadou ilustrací a hravých koláží, které mají Gompertzovo tvrzení podpořit.

Způsoby vidění

Způsoby vidění

John Berger

Jedna z nejinspirativnějších a nejvlivnějších knih o umění a vizualitě, která je právem považována za zakladatelskou klasiku oboru vizuálních studií. Poprvé vyšla v roce 1972, ale dodnes neztratila nic ze své břitké pronikavosti, s níž bezprostředně a srozumitelně zpřístupňuje základní vědění o obrazech a dívání, do té doby zastřené sofistikovanými mystifikacemi profesionálních teoretiků a kritiků. Sedm esejů (z nichž tři jsou čistě obrazové) se zabývá takovými tématy, jako jsou moderní reprodukce starých mistrů, zobrazováním ženské nahoty, vztahu vidění a moci anebo reklamou.

Kniha Způsoby vidění (Ways of Seeing) britského kritika, spisovatele a výtvarníka Johna Bergera (nar. 1926) představuje klíčovou publikaci z oblasti teorie vizuální kultury. Oproti původní černobílé verzi český překlad, který nyní vychází vůbec poprvé, doprovází bohatý obrazový materiál v barvě.

Kde nás najdete

Pražská 14

Liberec 1

460 01

 

Otevírací doba

OBVYKLÁ OTEVÍRACÍ DOBA

Po–Pá: 900–1800

So: 900–1400

Ne: 1400–1800

Kontaktujte nás

Knihkupectví 

Tel: +420 485 105 243 

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Antikvariát

Tel: +420 485 105 755

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeden dům, deset zákoutí, desetitisíce knih. . .